DERMATOLOGIA

Konsultacje dermatologiczne

W trakcie konsultacji lekarz dermatolog przeprowadza dokładny wywiad, udziela profesjonalnej porady i diagnostyki w zakresie: zabiegów medycyny estetycznej, chorób skóry, rekcji alergicznych, leczenia nadpotliwości, łysienia, trądziku, diagnozy znamion skórnych.

 

Jeśli istnieje taka potrzeba wykonywane są również na miejscu specjalistyczne badania tj. badanie mykologiczne, ocena znamion w badaniach dermatoskopowych itp.

 

Po konsultacji lekarz planuje terapię adekwatną do problemu, z jakim zgłosił się pacjent.

Kriodestrukcja zmian skórnych

Kriodestrukcja tkanek jest stosowanym od lat sposobem leczenia zmian skórnych, takich jak brodawki, włókniaki itp. Polega na zamrożeniu tkanek (nieraz dwu- i wielokrotnym) w krótkim odstępie czasu. Wykonuje się ją przy użyciu ciekłego azotu lub ciekłego podtlenku azotu (zamraża on tkanki do temperatury -88°C). Zabieg jest stosunkowo bezbolesny.

 

Obumarcie tkanek następuje dość szybko, nieco dłuższy jest proces gojenia – trwa w zależności od wielkości zabiegu do kilku tygodni. Powstała blizna jest niewielka a często niewidoczna, natomiast efekty estetyczne są bardzo dobre.

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa to bardzo silnie działająca naturalna substancja powodującą zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe. Nie dochodzi wtedy do skurczów porażonego mięśnia. Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet.

 

Toksynę botulinową stosuje się w medycynie w leczeniu różnych chorób jak zez, choroby neurologiczne przebiegające z nadmiernym napięciem mięśni, jak również nadmierną potliwości. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się bardzo małe stężenia toksyny, które nie mają wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą w której podano zastrzyk.

 

Niewielką ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny.

 

Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.

Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swojej codziennej aktywności. Ślady po wkłuciach są prawie niewidoczne.

 

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Efekt działania pojawia się po około 7 dniach i utrzymuje przez ok. 4-6 miesięcy. Zabieg wówczas powinniśmy powtórzyć.

 

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej stosuje się w celu likwidacji:

  • zmarszczek mimicznych głównie w górnej części twarzy,
  • wokół oczu („kurze łapki”),
  • poprzeczne na czole,
  • pomiędzy brwiami („lwia zmarszczka”),
  • nadpotliwość dłoni i stóp.