LASEROTERAPIA

FOTOODMŁADZANIE

Zabieg fotoodmładzania polega na regeneracji powierzchni skóry obejmującej 2 procesy:

  • Likwidacja objawów starzenia – usunięcie zmian naczyniowych oraz plam lub przebarwień
  • Ujędrnianie skóry – usuwanie płytkich zmarszczek, napięcie skóry

 

Fotoodmladzanie polega na redukcji uszkodzeń posłonecznych skóry, nierównomiernych przebarwień, zaczerwienień i naczynek krwionośnych oraz stymulacji własnego kolagenu poprzez nieinwazyjne pobudzanie fibroblastów (komórek skóry).

 

Poprawia strukturę skóry, wygładza ją, ujędrnienia i uelastycznienia, likwiduje drobne zmarszczki, zwęża pory i rozświetla cerę. Ilość i częstotliwość wykonywania zabiegów uzależniona jest od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu.

 

Piękna i zadbana skóra bez przebarwień i zaczerwienień ? – oczywiście!

Zabieg fotoodmładzania temu właśnie służy. Efektywnie usuwamy podczas tego zabiegu uporczywe przebarwienia, zmiany naczyniowe w postaci rumienia, teleangektazji czy małych naczyniaków. Bezpośrednio po zabiegu występuje zaczerwienienie, które zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku minut. Zaraz po zabiegu można nałożyć makijaż i powrócić do swoich ulubionych zajęć.

 

Jak zabieg fotoodmładzania działa?

Wysoko selektywne światła są absorbowane przez hemoglobinę oraz zmiany pigmentowe, ale nie przez „zdrową” skórę. Podgrzane struktury są następnie w sposób kontrolowany niszczone.

 

Technologia Elos

Dzięki zastosowaniu bipolarnej energii RF możemy stosować zdecydowanie mniejsze energie. Aby uzyskać ten sam efekt przy użyciu tradycyjnego IPL energia musi być zdecydowanie wyższa, co wiąże się z bólem podczas zabiegu oraz ewentualnymi efektami ubocznymi jak oparzenia.

 

Jedynie urządzenia w technologii Elos w sposób ciągły kontrolują bezpieczny stopień podgrzania skóry leczonej.

EPILACJA LASEROWA – trwałe usuwanie owłosienia laserem diodowym

Nowej generacji technologia laserowa usuwa niechciane owłosienie skuteczniej niż klasycznie stosowane metody np.: elektroliza, wosk czy golenie.

 

W celu uzyskania optymalnego rezultatu zalecamy na początek 3 zabiegi w odstępach 4 -6 tygodniowych, a następnie w zależności od uzyskanego efektu planujemy następne

 

Minimalna ilość zabiegów to 3, ale średnio pacjenci wymagają od 3 to 9 sesji. W każdym następnym roku zalecany jest jeden zabieg przypominający.

 

Należy dodać, ze nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Cześć z nich znajduje się w fazie wzrostu (są to włosy widoczne na skórze) i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe włosy są w fazie „uśpienia”, która ma różny okres trwania (3-8 tygodni). Po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu włosa, dlatego tez zabiegi musza być powtórzone minimum trzy razy, aby usunąć prawie wszystkie włosy.

 

Należy przy okazji zwrócić uwagę na nazwę zabiegu – najwłaściwszym jest stosowanie określenia „epilacja laserowa” w odróżnieniu od zwykłej „depilacji” gdyż mamy do czynienia z zabiegiem trwałego usuwania zbędnego owłosienia.
Ze względu na dużo bardziej powszechne stosowanie określenia „depilacja” będziemy używali tych słów zamiennie w obu przypadkach mając na myśli zabieg trwałego usuwania owłosienia za pomocą lasera, światła IPL, technologii ELOS oraz wszelkich pokrewnych.

 

Na jedno z najczęstszych pytań „Czy to boli?” odpowiadamy od razu: Odczucia są  oczywiście subiektywne, każdy może odczuwać inaczej, ale najczęściej pacjenci określają dyskomfort, jako  niezbyt mocne szczypanie. To także zasługa nowoczesnych technologii – na początku było „celowanie i strzelanie” po kolei w każdy włos z osobna – dzisiejsze lasery to nie tylko działanie od razu na większą powierzchnię (krótszy zabieg), ale też wbudowane w głowicę specjalne „znieczulające” chłodzenie!

 

Stawiamy na jakość, idziemy z duchem czasu i postępu

Elõs™ (Electro-Optical Synergy) to opatentowana i wprowadzona na rynek w 2000r. zupełnie nowa technologia firmy Syneron (60% rynku światowego w medycynie estetycznej), łącząca energię światła z energią prądu RF. Ciągły rozwój tej technologii i wiele patentów spowodowało, iż firma Syneron stała się obecnie największym światowym liderem w produkcji laserów medycznych. Laser diodowy Elos jest najskuteczniejszym i najbardziej bezpiecznym laserem epilacyjnym  produkowanym obecnie. Wszystkie aparaty firmy Syneron posiadają certyfikaty CE i FDA.

 

  • Kontaktowe chłodzenie skóry
  • Wstępne podgrzanie światłem
  • Dogrzanie mieszka włosowego
  • prądem RF

 

Głowica terapeutyczna schładza skórę zabezpieczając naskórek przed przegrzaniem oraz wymusza przepływ prądu przez głębsze warstwy skóry – prąd wybiera drogę przez cieplejszą tkankę (o niższym oporze elektrycznym). Impuls światła selektywnie podgrzewa zawierającą melaninę łodygę włosa, a łodyga oddaje ciepło do mieszka włosowatego. Prąd płynąc przez skórę wykorzystuje różnice w oporze (temperaturze) tkanki i opływając łodygę (izolator) bezpośrednio dogrzewa mieszek włosowy.

 

Laser diodowy Elõs™ w porównaniu z produkowanymi dotychczas technologiami laserowymi i IPL do epilacji, umożliwia:

  • zwiększenie skuteczności zabiegu o 60% – możliwość aplikacji wyższych energii
  • skuteczne usuwanie wszystkich kolorów włosów (ciemnych, brązowych, rudych, jasnych) – energia i przepływ prądu RF nie są zależne od ilości melaniny zawartej we włosie i skórze
  • zwiększenie bezpieczeństwa zabiegów – mechanizm ciągłego monitorowania temperatury skóry (Active Dermal Monitoring™) z automatycznym przerywaniem impulsu po osiągnięciu niebezpiecznego poziomu
    trwałą epilację głębiej położonych włosów (np.: w obrębie pleców, bikini) dzięki większej głębokości działania
    skuteczne wykonywanie zabiegów na każdym typie skóry – zmniejszenie energii światła i zastąpienie jej prądem RF minimalizuje ryzyko poparzeń

 

Przygotowanie do zabiegu

Przez 3 tygodnie przed zabiegiem, pomiędzy zabiegami i 3 tygodnie po ostatnim zabiegu okolic poddawanych epilacji (depilacji laserowej) nie powinno się opalać, przez ok. 10 dni przed zabiegiem nie nakładamy preparatów samoopalających. Włosy, które chcemy poddać epilacji nie mogą być przed zabiegiem usuwane mechanicznie ani chemicznie na tyle długo, aby jak największa ich ilość wyrosła. Powinny natomiast zostać zgolone 2-3 dni przed zabiegiem, tak, aby były jak najkrótsze, ale widoczne. Na twarzy nie zalecamy zgalania, jeśli włoski są delikatne, bądź zalecamy podcinanie nożyczkami w przypadku mocniejszego owłosienia.

 

Przeprowadzenie zabiegu

Zabieg poprzedza konsultacja, podczas której oglądany jest rodzaj owłosienia i udziela szczegółowych informacji na temat procedury zabiegowej. Efektywna epilacja  wymaga zastosowania serii 4 – 9 zabiegów w odstępach 4 – 8 tygodniowych. Po każdym zabiegu obserwujemy zmiany jakościowe (włoski stają się delikatniejsze i wolniej odrastają) oraz ilościowe. W momencie strzału lasera można odczuwać dyskomfort o różnym charakterze: kłucie, pieczenie, szczypanie. W celu znieczulenia skóry stosujemy nawiew zimnego powietrza.

 

Efekty

Ilość zabiegów jest uzależniona od intensywności owłosienia, czynników genetycznych i hormonalnych. W przypadku usuwania owłosienia z typowych okolic efekty uzyskuje się zazwyczaj szybko, tj. znaczącą redukcję uzyskujemy po 3- 4 zabiegach. Jeśli mamy do czynienia z owłosieniem pojawiającym się w nietypowych miejscach dla kobiet, tj. na twarzy, szyi, dekolcie, klatce piersiowej, brzuchu, plecach i pośladkach, to można spodziewać się większej liczby zabiegów, niż przy pozostałych okolicach ciała. Analogicznie u mężczyzn usunięcie owłosienia z pleców wymaga zwykle większego nakładu pracy i czasu.

 

Po serii zabiegów uzyskujemy efekt usunięcia włosów, jednak należy pamiętać, że w organizmie zachodzą ciągłe zmiany i mutacje. Oznacza to, że mogą pojawić się pojedyncze włosy zmienione jakościowo (jaśniejsze i delikatniejsze).

 

Po zabiegu

Po każdym zabiegu może wystąpić rumień, czasami obrzęk, objawy te ustępują w ciągu kilku minut lub godzin. Ze względu na zwiększenie wrażliwości skóry po depilacji laserowej) należy unikać sytuacji narażających ją na urazy, stosować kosmetyki bez zawartości alkoholu. W celu złagodzenia wymienionych objawów zalecamy stosowanie preparatów z pantenolem i alantoiną. W drugiej dobie po zabiegu można nakładać makijaż. Przez 3 tygodnie nie wolno opalać miejsc poddanych zabiegowi, a w przypadku dużego nasłonecznienia wymagane jest używanie filtrów przeciwsłonecznych o wartości nie niższej niż 50.

USUWANIE ZMIAN NACZYNIOWYCH

Zabieg polecany dla osób cierpiących na zaburzenia pracy naczyń krwionośnych, począwszy od drobnych teleangieltazji nazywanych pajączkami lub popękanymi naczynkami do większych bordowych plamek.

 

Energia świetlna IPL jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi – hemoglobinę i zamieniana na ciepło, podnosząc temperaturę krwi. Gdy krew osiągnie wystarczającą temperaturę następuje koagulacja i zniszczenie ściany naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane z organizmu.

 

Niweluje zmiany obecne od narodzin oraz powstałe wraz z wiekiem pod wpływem środowiska, np. ekspozycji na słońce.
Podczas zabiegu naczynka zostają uszkodzone i usunięte przez mechanizm samoobronny ciała. Ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie, średnio 2-8, a zanik usuwanej zmiany następuje samoistnie. Spodziewanych efektów należy oczekiwać w okresie od kilku dni do kilku tygodni. Zabiegi powtarza się w odstępach 3- 4 tygodniowych.

 

Dlaczego IPL?

Leczenie zmian chorobowych „małych” położonych na twarzy lub dekolcie wymaga w większości przypadków zamknięcia naczyń położnych stosunkowo płytko. Z rysunków 5 i 6 wynika, że w tym przypadku skuteczne będą fale krótkie w zakresie od 550nm do 600nm. Mają one wystarczającą głębokość penetracji, a równocześnie pochłanianie energii świetlnej dla tego zakresu jest lepsze w hemoglobinie niż w melaninie. Ze względu na różnorodność zmian chorobowych zaleca się prowadzenie zabiegu za pomocą intensywnego źródła światła IPL (zakres 550-900nm), ponieważ zapewnia ono zróżnicowanie głębokości penetracji.

 

Pierwszym klinicznym objawem utrwalonych, poszerzonych naczynek krwionośnych jest zaczerwienienie tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe, rozszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek w postaci drobnych czerwonych „nitek”. Tego typu zmiany określamy terminem teleangiektazji. W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie dają obraz jednorodnego zaczerwienienia. Czynnikami zewnętrznymi sprzyjającymi rozszerzeniu naczyń, są: przewlekła ekspozycja na słońce, zbyt częste korzystanie z solarium, wiatr, mróz, duże wahania temperatur, długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów, zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt. W zależności od objawów klinicznych, wykonanie skutecznego zabiegu wymaga każdorazowo indywidualnego dobrania źródła światła i parametrów impulsu. Energia świetlna jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi – hemoglobinę i zamieniana na ciepło, podnosząc temperaturę krwi. Gdy krew osiągnie wystarczającą temperaturę koaguluje i niszczy ścianę naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane przez organizm.

 

Co możemy usunąć?

  • zmiany naczyniowe na twarzy, szyi, dekolcie i tułowiu:
  • rumień
  • poszerzone naczynia – teleangiektazje
  • pęknięte naczynka
  • zmiany w przebiegu trądzika różowatego

 

Przygotowanie do zabiegu

Przez 4 tygodnie przed zabiegiem okolice, z których chcemy usuwać zmiany naczyniowe, nie mogą być opalane. Nie można również stosować preparatów samoopalających przez ok. 10 dni przed zabiegiem.

 

Przeprowadzenie zabiegu

Każdy zabieg poprzedza konsultacja, podczas której wykonujący zabieg ogląda zmiany naczyniowe i przedstawia możliwości ich usunięcia, czyli ilość i częstotliwość zabiegów. Efektywna terapia może składać się z kilku zabiegów wykonywanych w ciągu kilku miesięcy (zazwyczaj konieczne jest wykonanie 1-5 zabiegów), a zanik usuwanej zmiany następuje samoistnie. W czasie zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort o różnym stopniu nasilenia i różnym charakterze: kłucie, pieczenie, szczypanie. Zabiegi powtarza się w odstępach 3 – 4 tygodniowym. Spodziewanych efektów należy oczekiwać w okresie od kilku dni do kilku tygodni.

 

Jak działa Elõs?

Energia świetlna w zależności od wybranego zakresu długości fal, jest selektywnie absorbowana przez chromofory (melaninę, hemoglobinę) zawarte we włosach, naczyniach lub skórze. W procesie pochłaniania, energia światła konwertowana jest na energię termiczną, która podgrzewa odpowiednio włos, naczynie lub kolagen (teoria selektywnej fototermolizy). Ponieważ własności elektryczne skóry silnie zależą od jej temperatury (tkanka cieplejsza ma niższy opór elektryczny), prąd RF przepływając przez skórę, wybiera drogę przez tkanki wstępnie podgrzane światłem i selektywnie je dogrzewa. Przepływ prądu RF nie jest zależny od ilości melaniny w skórze, dzięki czemu technologia ta może być bezpiecznie aplikowana w przypadku wszystkich typów skóry. Ponieważ światło jest tylko częścią stosowanej energii, jej gęstość w trakcie zabiegu jest niższa niż w przypadku użycia samego światła.

 

Aktywny monitoring skóry

Elõs jest jedyną spośród technologii dostępnych na świecie, która ma wbudowany mechanizm ciągłego monitorowania temperatury skóry (Active Dermal Monitoring™), z automatycznym przerywaniem impulsu po osiągnięciu niebezpiecznego poziomu. Dzięki temu proces nagrzewania skóry jest w pełni kontrolowany przez wykonującego zabieg. System ten zapewnia również automatyczną kontrolę właściwego kontaktu aplikatora ze skórą.

 

Badania i certyfikaty

Obecnie wszystkie procedury wykonywane za pomocą urządzeń zrealizowanych w technologii elõs posiadają bogatą literaturę dotyczącą badań klinicznych.

 

Technologia jest całkowicie bezpieczna. Wszystkie urządzenia posiadają niezbędne certyfikaty CE i FDA.

 

Elõs – usuwanie zmian naczyniowych

Zgodnie z teorią selektywnej fototermolizy, oddziaływanie światła na tkankę zależy od długości fali świetlnej, użytej energii oraz czasu naświetlania. Zmiana chorobowa zostaje wyeliminowana tylko wówczas, gdy całe naczynie osiąga temperaturę koagulacji. Na powyższym rysunku przedstawiono schemat przybliżonych poziomów penetracji tkanki dla różnych długości fali światła. Na jego podstawie widać, iż najgłębszą penetrację w skórze uzyskuje się dla długości fal około 1100nm. To oznacza, że temperatura krwi w oświetlanym naczyniu zależy od jego położenia oraz długości fali.

 

Rysunki a i b rys.6 pokazują średni wzrost temperatury krwi po leczeniu dwóch naczyń o różnej średnicy i głębokości, w funkcji długości fali oświetlającego impulsu. Rysunek (a) dotyczy średniego wzrostu temperatury dla naczynia o średnicy 0.05mm położonego na głębokości 0.3mm (typowego dla zmian Port Wine Stain). Rysunek (b) pokazuje średni wzrost temperatury dla naczynia o średnicy 1mm położonego na głębokości 1mm (typowego dla zmian typu telangiektazja).

 

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest częstym, przewlekłym schorzeniem skóry. Jest trudny do leczenia, nie zawsze wyleczenie jest możliwe. Na jego obraz składają się zaczerwienienie, pieczenie, uczucie gorąca, pulsowania, teleangiektazje, nierówności na skórze oraz grudki zapalne imitujące trądzik młodzieńczy. W zaawansowanych postaciach występuje przerost gruczołów łojowych, zwłóknienia, obrzęki limfatyczne. Jako izolowany objaw głównie u mężczyzn występuje Rhinophyma – kalafiorowaty przerost skóry nosa. Choroba przebiega z zaostrzeniami, występować mogą również okresy remisji. Podstawową dolegliwością jest stałe oraz napadowe czerwienienie się twarzy – może mieć ono związek ze zmianami temperatur, spożywanymi potrawami (gorące napoje, alkohol, przyprawy). zdenerwowaniem, stresem. Zmiany najczęściej obejmują centralną część twarzy – czoło, nos policzki i brodę. Łagodne objawy zaczerwienienia twarzy występują już w wieku młodzieńczym, są przypisywane nadwrażliwości na temperaturę i alkohol czy nawet nieśmiałości. Z czasem dolegliwości nasilają się i poważnie utrudniają życie. Leczenie obejmuje serię zabiegów laserowych powtarzanych, co 3-4 tygodnie, których celem jest zamknięcie drobnych naczyń krwionośnych oraz zlikwidowanie grudek zapalnych. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają. W typowych przypadkach jest to ok. 4 naświetlań.

Usuwanie przebarwień na dłoniach

Plamy umiejscowione na dłoniach to najczęściej plamy soczewicowate starcze – okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (również tego z solarium), głównie na twarzy, grzbietach dłoni i szyi, a także przedramionach i podudziach. Najczęściej pojawiają się między 30. a 50 rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.

 

Dzięki laserowej technologii Elõs™ można pozbyć się plam soczewicowatych w szybki i bezbolesny sposób. Światło lasera IPL wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie.

 

Często już po pierwszym zabiegu uzyskujemy pożądany rezultat. Plamy przybierają postać jasnych plamek, co satysfakcjonuje klientów, jako efekt zabiegu.